Dette er årets Spellemannsnominerte
Erlend Mokkelbost, Ari Bajgora, Tobias Sten, Sa_G, Smerz og Honningbarna er klare for Spellemann. Kollasje: TBA
Ari Bajgora, Honningbarna, Tobias Sten, Sa_G og Smerz er blant forhåndsfavorittene. Men én person står bak hele fem av årets Spellemanns-nominasjoner. Les om alle prisene her.
Grünerløkka-rapperen Ari Bajgora er blant forhåndsfavorittene med fire nominasjoner, etter at nominasjonene til Spellemannprisen for 2025 ble offentliggjort på Operaen i Oslo torsdag.
Også country-nykommeren Tobias (Johannesen) Sten er nominert i flere kategorier, men ikke for den han representerer: Country. Selv om det ikke gir særlig mening, er Sten altså nominert for kategoriene årets tekstforfatter, årets gjennombrudd, og den gjeveste prisen, årets utgivelse, samt mot seg selv med hele tre låter i kategorien årets låt.
Men personen som trolig står bak flest nominerte utgivelser i år, er produsent Erlend Mokkelbost.
Produsenten teller hele fem nominasjoner for Orbits’ Blood Red Sky i kategorien rnb & soul, Ævestadens Ni blomster i en åker i kategorien åpen klasse, for ikke å glemme Honningbarnas Soft Spot som er nominert i kategoriene rock og årets utgivelse, for ikke å glemme årets produsent.

Honningbarna er dermed også blant favorittene før årets Spellemannutdeling med fire nominasjoner medregnet produsentnominasjonen til Mokkelbust, samt nominasjonen for beste musikkvideo for Rød bic.
Musikkvideoen av Sander August Dahl ble kåret til et av årets beste musikkvideoer på TBAs kåring for 2025. Dahl vant også Spellemann for sin musikkvideo for Honningbarna i fjor.
Nykommeren Sa_G, aka Gunhild Roel Jønnum, er også nominert til flere priser med sitt debutalbum, Gunhild, i kategoriene årets gjennombrudd, årets låtskriver, og som eneste kvinnelige nominerte i kategorien hiphop.
Den norske duoen Smerz er også nominert til tre priser for albumet Big City Life, i kategoriene alternativ pop, årets utgivelse og internasjonale suksess.

Tilbake på NRK
I år er prisutdelingen tilbake igjen på NRK, noe flere av de nominerte som TBAs utsendte snakket med mente var et riktig valg.
Årets programledere er Mari Garås Monsson og Tete Lidbom, som vil lede publikum gjennom en begivenhetsrik kveld til ære for musikkåret som har gått.
Vi merker oss dog, også i år, de samme litt vilkårlige tendenser i presentasjonene av de nominerte fra Spellemann.

Vilkårligheter i Operaen
Også i år har man gått for en på kanten til KI-aktig stemme som leser opp prisvinnerne på en måte som gjør at man lurer på om vedkommende i det hele tatt har hørt om noen av de som er nominert eller lytter til norsk musikk overhodet.
Dette er nesten litt bemerkelsesverdig med tanke på at dette er en prisutdeling som ikke minst handler om å premiere stemmebruk, artikulasjon og intonasjon. Slike ting.
Uttalelsene av årets nominerte virker rett og slett så dårlig researchet på forhånd, at man like gjerne kunne brukt den robotaktige KI-løsningen som NRK bruker for å oversette til «norsk» i Nyhetsmorgen. Den er helt på syre, men den er i hvert fall en konsekvent KI-robot.
Hvorfor bare noen av kategoriene får være «årets», mens andre ikke får være dette, fremstår også som et mysterium i år. Det står heller ikke presisert hva man mener med beskrivelsen «årets», altså om man mener årets beste. Det er bare årets. Sist vi sjekka var det ganske mye musikk som var «årets» musikk i 2025.
Videre er det også noe inkonsekvent bruk av store bokstaver i begynnelsen av ord i norske titler, og plutselig bruk av versaler i noen artistnavn og titler.
I tillegg er det vanskelig å forstå hvorvidt artistnavn som kommer samtidig med «2025» etter tankestreken som signaliserer at «dette er en utgivelse» faktisk er en utgivelse, eller signaliserer at nominasjonen gjelder flere enkeltspor som er utgitt dette året. Det er heller ingen konsekvent bruk av «og» og «&».
Dette er de nominerte:
Country
Malin Pettersen – Wildflower
Darling West – Woods
Martin Hagfors – Folk A Dots
Ask Carol – AC II: Desert Sky
Blues
Magnus Berg – Electric Sugar
Trond Granlund – Granlunds blues
J.T. Lauritsen & The Buckshot Hunters – Still Be Friends
Kent Erik Thorvaldsen
Årets tekstforfatter
Tobias Johannessen Sten
Ari Bajgora
Iver Strand Senneset for Oddny
Ine Hoem

Årets gjennombrudd
Tobias Sten – Tobias Sten (Utvida)
Oskar med K – Make Me Feel
Sa_G – Gunhild
Ylva – Ylva 2025
Zimmermann – Zimmermann 2025
Barnemusikk
Tonje Unstad – Kloakksymfonier
Du og jeg og vi 2–3–4 – Er vi framme snart?!
Kaptein Sabeltann – Kaptein Sabeltann og Grevinnen av Gral
Heidi Solheim – Dinosaus

Tradisjonsmusikk
Hekate – Evigheten forestår
Kenneth Lien og Center of the Universe – Norwegian Electronic Folk Music
Malmin med Åshild Vetrhus
Qvam/Plassen – Stråk
Festmusikk
Coucheron – Coucheron 2025
Søte & Rare – Bender
Fjellrev – Fjellrev 2025
Tigergutt101 – Like barn leker best
Rnb & Soul
Hillari – New Beginnings
Sūn Byrd – In Paradiso
Stefanos Yowhannes – Stuck in Transit
Orbits – Blood Red Sky

Årets produsent
Aksel Arvid for PinkPantheress
Erlend Mokkelbost for Honningbarna
Hans Olav Settem og Marit Othilie Thorvik
Ole Torjus Hofvind for Cezinando og Kongelige Norske Marines Musikkorps
Årets komponistpris
Bjørn Morten Christophersen – Operakoret / Bjarte Engeset / solister
Benedicte Maurseth – Harpreet Bansal / Cikada String Quartet
Harpreet Bansal – Harpreet Bansal Trio / Andreas Bratlie
Magnar Åm – Magnar Åm
Jazz
Gard Nilssen Acoustic Unity – Great Intentions
Zanussi 3 – A Keen Beast
Telehiv – Mehmet
Not Normal – Modærn Qualitet

Rock
The Good The Bad and The Zugly – November Boys
Honningbarna – Soft Spot
Kristi Brud – Et fall
Ea Othilde – I Will Not Be Like That
Viser
Daniela Reyes – La meg bli ditt gjemmested
Valkyrien Allstars – Venter på noen som venter på noen
Johanne Johnsen – Et steg til ut på dypet
Bare Folk – Noe tror jeg & noe vet jeg

Årets musikkvideo
Sei Selina – Consider Me Venus
Honningbarna – Rød bic
Dirty Oppland – Oppland Camping
Beharie – Everybody Tells Me To Let Go

Alternativ pop
Iris Caltwait – Again, for the first time
Smerz – Big City Life
Fig Tape – Forcefed Serenity
Jenny Hval – Iris Silver Mist

Hardrock og metall
Morax – The Amulet
Afargang – Andvake
Cult Member – Gore
Jordsjuk – Naglet til livet

Åpen klasse
Ævestaden – Ni blomster i en åker
Building Instrument – Månen, Armadillo
Erlend Apneseth – Song over støv
Benedicte Maurseth – Mirra
Årets låtskriver
Vilde Iris Hartveit Kolltveit for Iris Caltwait
Gunhild Roel Jønnum for Sa_G
Iver Strand Senneset for Oddny, Synne Vo, Amanda Delara og Tobias Sten
Synne Vo for låta Blime!, framført av Matoma og Agnete Saba

Hiphop
Sa_G – Gunhild
Cezinando – Sinekyre 3
Anakin Justin – 2004
Ari Bajgora – Valget å gå, og vi gikk
Klassisk
Tine Thing Helseth – Echoes
Amalie Stalheim – Britten: Suites for Solo Cello
Det Norske Kammerorkester – Shostakovich/Strauss/Biber
Oslo Circles – Bizzarrie!

Elektronika / dance
Ora the Molecule – Dance Therapy
KingSkurkOne & Chingo – Fornøyelser og hånelser
Bendik HK – Drakedreper
Nom De Guerre – Tough Times
Pop
Sigrid – There’s Always More That I Could Say
Synne Vo – PS: Kanskje det går
Lille Caesar – Lille Caesar 2025
Ruben – Ruben 2025
Samtidsmusikk
Kristine Tjøgersen & Cikada – Night Lives
Sunniva Rødland – When She Awakens
Christina Herresthal – Sånger från Aftonland
Magne Hegdal – Ars et vita

Årets internasjonale suksess
Smerz
Aksel Arvid for PinkPantheress
Oskar med K
Wardruna
Alan Walker

Årets utgivelse
Smerz – Big City Life
Tobias Sten – Tobias Sten (Utvida)
Ari Bajgora – Valget å gå, og vi gikk
Honningbarna – Soft Spot

Årets låt
Kjartan Lauritzen – Fanga av ein storm vind
Astrid & Stig Brenner – Få det på
Søte og Rare – Bender
Bausa – Overfladisk
Kyle Alessandro – Lighter
Ari Bajgora – Falle og slå seg
Tobias Sten – Fy faen du er deili
Tobias Sten – Eli
Tobias Sten & Synne Vo – Ingen her e deg
Ylva – Maskulin
Synne Vo og Emma Steinbakken – Alle vil til himmelen
Ramon – Ingenting er magisk
Spellemannutdelingen for 2025 finner sted søndag 22. mars 2026 i Operaen i Bjørvika. Utdelingen sendes direkte på NRK fra kl. 19.50.
Følg oss på Tiktok, Instagram, Bluesky, X og Fjesboka
LES OGSÅ:
