Kill Jackie: Klingende walisisk Zeta-Jones i full Tarantino-modus

Kill Jackie. Foto Unai Mateo

ANMELDELSE: Med klingende walisisk aksent gjør Catherine Zeta-Jones et slagkraftig comeback i HBO-serien Kill Jackie. Er dette så nære vi kommer Quentin Tarantinos aldri realiserte adapsjon av Modesty Blaise?

*Karakter nederst i saken*

I mange år gikk Quentin Tarantino med planer om å lage en film basert på roman- og tegneseriefiguren Modesty Blaise. 

Det resulterte aldri i mer enn rett-på-DVD-lavbudsjettsfilmen My Name is Modesty fra 2004, regissert av Scott Spiegel med Tarantino involvert på produsentsiden. En film som riktignok har sine B-filmaktige kvaliteter, men neppe kan sies å leve opp til Modesty Blaise-universets fulle potensiale.  

Den nye serien Kill Jackie, som slippes på HBO Max her hjemme, er heller ingen adapsjon av Peter O’Donnell og Jim Holdaways klassiske (anti-)heltinne Modesty Blaise, så det er sagt.

Isteden er den basert på boka The Price You Pay av Nick Haraway, utgitt under pseudonymet Aidan Truhen i 2018. 

I motsetning til en pen bunke gjennomleste bøker og tegneserier om Blaise, kan jeg ikke påberope meg kjennskap til denne romanen, utover at den har en mannlig hovedkarakter kalt Jack Price. 

Like fullt: Kill Jackie er nok så nære vi kommer et inntrykk av hvordan Tarantino selv ville ha gestaltet Modesty Blaise-materialet, om hans filmatisering hadde blitt realisert. 

Ikke minst fordi man her har gjort om bokas hovedperson til en kvinne ved navn Jackie Price. 

Slagkraftig Zeta-Jones i hovedrollen

Den snarrådige og slagkraftige hovedkarakteren spilles av Catherine Zeta-Jones, som gjør et ikke så rent lite gnistrende comeback med denne rollen. 

I seriens begynnelse er Price en veletablert kunsthandler i London, med oppdrag for klienter som har mye å gå på før kontoene deres overtrekkes.

Hun har imidlertid en mer lyssensitiv bakgrunn der vel så store penger har vært involvert, som smugler av høykvalitets hvitevarer av den illegale sorten. 

Når Jackie plutselig utsettes for et attentatforsøk, er det denne fortiden hun antar at innhenter henne.

Snart får hun kartlagt at flere slike angrep er i vente, da de syv leiemorderne som går under navnet The Seven Demons har fått i oppdrag å ta henne av dage. 

Dermed må hun rømme til et sikkerhetsrom i den nordspanske byen Bilbao sammen med sin assistent Charlie (Hattie Hook) og sin skatteadvokat Sam (Daniel Ings), begge hittil uvitende om Jackies fortid som narkobaronesse. 

I tillegg drar hun nytte av diverse høyteknologisk bistand fra den ressurssterke hemmelige organisasjonen Poltergeist, som har base på Island og er som hentet ut av James Bond og andre «hi tech»-agentfilmer. 

Etter hvert som Jackies gamle kunster vekkes fra hennes lovlydige dvale, bestemmer hun seg for å ta demonene ved hornene: Å eliminere leiemorderne før de eliminerer henne. 

Dermed skal vi i tur og orden introduseres for de ulike dødbringende personlighetene som utgjør de syv demonene, med både et karaktergalleri og en fortellerstruktur som lett fører tankene til Tarantinos Kill Bill-filmer. 

Det kan forsåvidt også merkes at folkene bak Kill Jackie har vært involvert i Killing Eve, Gangs of London og John Wick, men det er altså Tarantino som er seriens mest åpenbare og toneangivende referanse. 

Det er noe Kill Jackie heller ikke legger skjul på, med en tittel som sender en tydelig hilsen til nettopp Kill Bill og formodentlig også Jackie Brown, framfor å beholde romantittelen The Price You Pay – som isteden er en fremtredende setning i Ladyhawkes fengende vignettlåt. 

Går «full Swansea»

Catherine Zeta-Jones kan skilte med en lang rekke profilerte roller på CV’en, i filmer som Entrapment, Traffic, Chicago, Intolerable Cruelty, Ocean’s Twelve og Legenden om Zorro.

Samtlige av de nevnte filmene er imidlertid mer enn 20 år gamle. 

Selv om hun eksempelvis har medvirket i den langt nyligere serien Wednesday, er det lenge siden vi har sett Zeta-Jones så kul som her. 

Og vi har i hvert fall aldri hørt henne som her. 

En sterkt medvirkende kulhetsfaktor er nemlig at hun spiller Jackie Price med utpreget aksent fra sitt hjemland Wales. En aksent skuespilleren aldri tidligere skal ha benyttet i noen av sine roller i film eller serier, men i Kill Jackie går hun «full Swansea». 

Det britiske landet har også fostret skuespillere som Anthony Hopkins, Michael Sheen og Richard Burton, men den særegne walisiske aksenten har aldri markert seg på lerretet på samme måte som for eksempel skotsk – som blant annet kan vise til Sean Connerys James Bond og nittitallsfenomenet Trainspotting.   

Om Jackie Price er en type karakter man strengt tatt har sett før, bidrar denne uttalen til at hun likevel ikke er det.

Kombinert med en nonchalant eleganse som Zeta-Jones behersker til fingerspissene, har Price blitt en ganske så magnetisk rollefigur. 

Kill Jackie. Foto Unai Mateo

Heftig soundtrack og ubetalelig dansk birolle

Selv om det er Zeta-Jones som bærer serien på sine grasiøse skuldre, byr den også på en rekke minneverdige biroller. 

Særlig verdt å trekke fram er danske Sidse Babett Knudsen, kjent fra serier som Borgen og Westworld, i et ubetalelig og uventet rollevalg som russisk leiemorder. 

For all del, sesongens åtte episoder er ikke uten ujevnheter. Spesielt i starten sitter verken humoren eller den øvrige tonen like godt, og en del manusløsninger fortellingen igjennom er unektelig mer enkle enn de er smarte. 

Trolig kunne Kill Jackie også ha spart seg for visse dansescener, til tross for at serien skal berømmes for sin vilje til å ta ting «over toppen».

Dette er en svært medrivende actionthriller som bare blir bedre og mer underholdende underveis, etter hvert som vi forføres inn det lite realistiske premisset og det generelt overdrevne universet. 

Visuelt er Kill Jackie preget av en filmatisk slagferdighet som gjør at den i det minste bør ses på en skjerm av en viss størrelse. 

Serien er en samproduksjon mellom Storbritannia, Spania og USA, som sjangeren tro utspiller seg på flere betagende locations i ulike land. 

Og den kan naturligvis ikke være Tarantino-aktig uten et heftig og gjennomtenkt «pop-score». Handlingen akkompagneres av velvalgte låter signert The Chemical Brothers, Talking Heads, Ana Tijoux, Scorpions, Ennio Morricone og ikke minst walisere som Shirley Bassey, Bonnie Tyler og Tom Jones – for å nevne et utvalg. 

Kill Jackie fort kan bli en «snakkis»-serie, og det er ikke usannsynlig at praten i så fall akkompagneres av ivrige forsøk på å imitere hovedpersonens walisiske uttale. Jeg har i hvert fall begynt å øve. 

Karakter:

8 / 10

Kill Jackie

Serieskaper: Tom Butterworth, Conor Keane, Peter Lawson og Damon Thomas.

Kill Jackie består av åtte episoder og har premiere 2. oktober på HBO Max. 

Følg oss på Tiktok, Instagram, Bluesky, X og Fjesboka

LES OGSÅ:

Del dette
Kulturplattformen TBA