Taxi Driver, Tyr tales, samisk Moddi, Ea Othilde og Oter på en Tromsøswing: Dette hører vi på nå

Dette snurrer i vår skalle.
Ingen vår uten musikk. På spillelista dennei gang finner du blant annet:
Undergrunn – 4TheBoys

De er bare 22, og allerede skriver de memoarer! Undergunns åttende album er også bare 34 minutter langt, og forklares som en svært komprimert versjon av deres siste åtte år. Fremtidsdystropiske tanker sniker seg inn. Er det fordi alt er over nå? Det høres ikke sånn ut på 4TheBoys, i hvert fall!
Sporet bryter med de mer smått melankolske og grublete låtene, og markerer seg med en komisk fordreid og testobesprengt vokal på refrenget (med umiddelbare nikk til Ballinciaga), som gjør det vanskelig å bestemme seg for om man skal glise eller nikke til – så man gjør kanskje begge deler.
4TheBoys er et av flere freske spor på Memomarer som står seg ut for seg selv på et kompleks og maksimalistisk album som går inn i både verdenspolitikk som dobbeltmoralsk norskhet.
Mei Semones – Animaru

En eksplosiv kraft treffer meg med sitt kraftladde lydbilde, bestående av inderlige strykere, sprutende cymbaler, og raske og smidige kassegitarstrenger.
Japansk-amerikanske Mei Semones brolegger avstanden mellom to kulturer gjennom musikken, og smelter det sammen til en lyd som er enestående.
Den jazz-insfierte indie-popen på tittellåta Animaru er talende for 24-åringens ferske debutalbum: En estetikk og atmosfære som oppleves instendig og umiddelbar, takket være en nærhet til lydkildene, et opplevd spenn i rommet, og detaljrikdom i lydbildet.
Melankolske dragrømmerier smelter sammen med vakre og dramatiske strykere, og den råe energien som bor i vokalen og trommestikkene. Sjekk ut debutalbumet som kom ut 2.mai!
Risten Anine Gaup + Moddi – Måhvie – Mo i Rana

Har du noen gang hørt om ei låt om Mo i Rana? Ikke jeg heller.
Nå gir det kanskje litt ekstra gåsehud for de av oss som er noen prosenter nordlendinger og ranværinger å høre denne, men det skyldes like mye Risten Anine Gaup og Moddis harmonerende vokaler og tonaliteter – på samisk. Yes, Moddi synger på samisk.
Låta Måhvie – Mo i Rana er et restulat av Moddis høyst betimelige prosjekt, Det nye nord: Her flere nordnorske artister og musikere har bedrevet research og feltarbeid i egen landsdel for komme ordentlig under huden på samfunnet, med mål om for å fornye poesien om Nord-Norge.
Les mer om det komplekse prosjektet Det Nye Nord her.
Tyr – TyrTales

Et av landets mest allsidige og produktive rappere er er ute med sitt femte prosjekt på tre år: TyrTape2. Der 2010-talls-estetikk preget TyrTape, er det 2000-tallet som gjelder nå, med boombap-trommer og hyppige nikk til The Neptunes.
TyrTales beskrives som tre forskjellige historier over tre vers, med hopping i tid. Fra bildet av en verden som er føkka, der det er «rett inn på glatta, rett ut på lørdag», og til kjipe relasjoner med damer, for så å ta et klassehopp der ting går litt mer veien og alle vil ha en bit: «hør’a/ labels banker på døra».
Den minimalistiske og luftige beaten står i stil med lyrikken, med Mads-Josef Rolid Kristoffersen på pianotangenter som gir en god og varm kontrast til de «hardere» synthene, og sammen med romslige trommer skapes et filmatisk, smått melankolsk, og fengende univers. Og med litt «stand up»-hjelp fra Tommy Tee og Arif som kommer med sluttvise visdomsord.
Doglover95 – Taxi Driver

Er det en tolkning av tittelrollen i filmen med samme navn – altså Schrader og Scorseses Taxi Driver?
«Har jeg blitt syk nok nå/ kan jeg gå higher?» spør Doglover95, over et cinematisk lydbilde, sonisk ornamentert med spennende teksturer i et lydbilde som flyter inn og ut mellom det digitale og fysiske.
Og plutselige lyder som tidvis gjennomsyrer vokalen – som om lydbildet simulerer hvordan en nedstemt kraft tar over kroppen, altså et tilfelle av psykisk uhelse-tilstand – og som glir godt sammen med linjer som «kan fikse huet mitt selv» og «stirrer i en brustablett/ som taxi driver».
WizTheMc + Bees & Honey ft. Tyla – Show Me Love
Født i Cape Town, oppvokst i Lüneburg, Tyskland, nå bosatt i Toronto, skriver han tekster om sitt eget liv «most of the time», heter det i bioen.
Det merkes i stemmeprakten til Sanele Sydow aka. WizTheMc: En nesten overjordisk røst smelter sammen med enkle, men effektivt følelsesfremkallende pianoakkorder som i samspill med cabasa treffer kroppen på ubeskrivelige måter.
Med en Roskilde-aktuelle amapiano-ambassadøren Tyla med på reutgivelsen av singelen med Bees & Honey, tilføyes enda et emosjonelt lag til låta som snakker like mye til dansegulvet som den snakker til en ensom stund for seg selv.
Ea Othilde – Will I Be Hearing From You?

Hun er bare 20, men har på kort tid etablert seg som et av Norges mest spennende nye talenter med sine kritikerroste EP-er How I’d Like it to Fade fra 2021, og Mary, Are’t You Tired? fra 2023, som også ble nominert til Spellemann.
Med sitt tøffende sound prydet med strykere og steelgitar, nikker Will I Be Hearing From You? til country-stemte landskap, mens Ea Othilde veksler mellom myk og drømmende vokal, til oppstemte «Hey! Hey! Hey!»-utrop. Den pefekte låt for en lang biltur.
Will I Be Hearing From You? er den andre singelen fra Orhildes kommende debutalbum som kommer til høsten og som lover å være en dristig utvikling av Othildes lydunivers, med preg av støyrock og shoegaze, rå energi og komplekse musikalske strukturer.
Oter – Vålnes

«Som 50-årslaget til han Per Vålnes», repeterer han over en ulende gitar.
Tromsø-rapperen Stian Ottesen aka. Oter er nemlig tilbake etter å ha levert et nokså omfattende prosjekt i 2022 med Young Hoel-trilogien: En historisk og dokumentarisk reise gjennom Tromsø som dessuten inkluderte musikkvideoer, inkludert et spennende prosjekt til tittellåta til den første EPen, Hestehoven.
På det nye albumet ser det neimen ikke ut til at Oter har tenkt å se noen annen plass en Tromsø, mildt sagt. Tromsøswingen, og er produsert av filmskaper og samplemester Carl Christian Lein Størmer, aka. CC/ CRTCL, samt mixet og masteret av Poppa Lars i perioden 2020-2024 (!)
Der det på YH-trilogien var rik bruk av gamle nordnorske samples, er det her mye live innspilt musikk denne gang. Tematikken er ikke noe mindre mørk av en grunn:
At lydbildet på sporet Vålnes oppleves noe urovekkende er kanskje ikke så rart: fyren Oter rapper om forsvant i sitt eget 50-årslag i 2011 og ble aldri funnet. Vi snakker en av Nord-Norges største forsvinningsmysterier. Og der det har vært en teori som involverer noen bikkjer. Vel, man kan høre på teksten og gjøre seg opp sine egne tolkninger.
Grunningen av bass, piano og jazztrommer danner et vibrerende og spennende lydbilde, og med Ola Asdahl Rokkones med på sax er dette et herlig bidrag til den norske raplfloraen – som synes å bli stadig mer eklektisk og eksperimentell. Sjekk ut albumet Tromsøswingen her.
Følg den stadig oppdaterte spillelista vår her:
Følg oss på Tiktok, Instagram, Bluesky og Fjasboka
LES OGSÅ: