Disse bør du se på Oslo World
Vår guide til Oslo World 2025.
Ali Sethi & Nicolas Jaar

Munch, Onsdag 29. oktober
Samarbeidet mellom Ali Sethi og Nicolas Jaar var aldri noen selvfølge, hvertfall ikke for noen andre enn Ali Sethi.
Med superhiten Pasoori, som har en og en halv milliard strømminger bare på tvers av Spotify og YouTube, fornyet Sethi ghazal-sjangeren med innflytelse fra flamenco og reggaeton.
Sethis hjemmelagde pandemi-versjoner av Nicolas Jaar-låter var imidlertid spiren til en ganske annen fusion.
Via nettets nettverk kom de to artistene snart i kontakt, og på albumet Inthika fra 2023 møttes den sentimentale urdu-poeten på den eksperimentelle elektronika-produsenten fra Chile.
Musikken er esoterisk som Jaars tidligere eksperimenter og dermed også litt nærmere qawwali-tradisjonen, enn Sethis globale pophits.
– Endre Dalen
Sisso & Maiko

Baba Bar, Torsdag 30. oktober
Sisso & Maiko står i spissen for en musikksjanger som går i et så halsbrekkende tempo at den er vanskelig å danse til – før du ser vaskekte singeli-dansere.
Gate-sjangeren singeli fra Dar es Salaam er ikke den mest populære i Tanzania fullt ennå, for dancehall, hiphop, amapiano og bongo flava er fortsatt dominerende, men det har ikke hindret disse nyskapende artistene i å kommunisere internasjonalt.
DJ Travella fra den yngre generasjonen gjør det spesielt sterkt nå om dagen, med DJ-sett for tusenvis av mennesker i USA og Europa. Selve hovedkvarteret for globaliseringen av singeli, er Sisso Records Studio, og ligger i utkanten av Dar es Salaam.
Studioet er grunnlagt av produsenten og DJ-en Sisso, og albumet han laget med broren Maiko «Singeli Ya Maajabu», er virkelig et snurrig og lekent stykke med singeli.
Det blir spennende å se hvordan publikum på Baba Bar i Strøget-passasjen reagerer på Sisso & Maikos amalgamering av mchiriku, soukous, taraab og hiphop i elektronisk musikk-format under Oslo World.
Det beste av alt er at konserten er gratis. Singeli til folket!
– Endre Dalen
Ca7riel & Paco Amoroso

Sentrum Scene, torsdag 30.oktober
Denne duoen har vi venta lenge på, og endelig har Oslo World fått de til Norge! Vi så de på Roskilde tidligere i år, der de leverte et av årets sterkeste konserter på teltscenen Avalon.
Catriel Guerreiro og Ulises Guerriero aka Ca7riel & Paco Amoroso fra Buenos Aires, har på kort tid erobret publikum over hele verden med sin særegne og eksentriske scenepersona og eksperiementelle latin trap.
Men det var deres første album, BAÑO MARÍA, fra i fjor og deres opptrenden på Tiny Desk Concert som sørget for at duoen gikk viralt på rekordtid.
De er ikke bare eksentriske i klesstilen, men har også blitt kjent for å tøye grensene for spansk popmusikk med sitt lekne uttrykk som slår spagat mellom hiphop, trap, pop, EDM og latino-rytmer.
Selv om deres digitale sound er erstattet med fysiske instrumenter og myk perkusjon, noe som gir soundet masse groove, vet de likevel å variere lydbildet enda litt mer i liveformatet.
Deres eksentriske og gjennomførte scenepersona er dessuten en opplevelse i seg selv – og deres evige harselering med machokultur og eksperimentering med kjønnsuttrykk. Ca7triel og Paco Amoroso er en gavepakke til alle som vil ha en lystig kveld, med god, ekseperimenell musikk og sjarmerende scenetekke.
Les hele anmeldelsen fra Roskilde her.
– Ida Madsen Hestman
Ganavya

Kulturkirken Jacob, onsdag 29. oktober
Ganavya, født i New York, oppvokst i Tamil Nadu, og bosatt i California, supplerer den amerikansk-indiske tradisjonen for indo-jazz både med familiære og mer mystiske toner.
Med tre-fire album på under to år, er hun i en produktiv fase, der særlig Like the sky I’ve been too quiet på Shabaka Hutchings label Native Rebel er skjellsettende.
På albumet Daughter Of A Temple har hun med et stjernelag bestående av tretti artister, blant andre Hutchings, Vijay Iyer, Esperanza Spalding og en av Wayne Shorters siste innspillinger før han døde. Her flyter spesielt referansene til John og Alice Coltrane fritt.
Ganavya som både er vokalist og instrumentalist, turnerer med et mer konsentrert ensemble, med bassist og harpist. En sterk fremføring, som vi var vitne til på Øya i august.
– Endre Dalen
Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force

Jaeger, fredag 31. oktober
Som Detroit techno-pionér Jeff Mills metaforisk beskriver Mark Ernestus første gruppe Basic Channel: «Mens vi i Detroit lager malerier, så lager de folka der skulpturer».
Ndagga Rhythm Force lager i såfall noe annet enn både malerier og skulpturer, men deres siste album Khadim lyder både fysisk og spirituelt.
Vel å merke er Ernestus i bakgrunnen på konsertene, nærmere miksebordet og rigge-crewet enn scenen.
Dub techno- og mbalax-rytmene setter den utsvevende stemningen på albumet, mens bassen kommuniserer umiddelbart til fysikken i oss.
Jeg var vitne til konsertene deres i Jaeger-kjelleren i 2017 og 2023, og det er noe helt spesielt ved å høre denne tunge klubbmusikken live over et Funktion-One-anlegg.
Dub-bassen fra anlegget forårsaket nærmest en vind rundt hoftene. De to konsertene er noen av de beste konsertopplevelsene mine i Oslo noensinne.
– Endre Dalen
Oslo World går av stabelen 28. oktober og varer til 2. november 2025. Fullt program her.
Følg oss på Tiktok, Instagram, Bluesky, X og Fjesboka
LES OGSÅ:
