Dette sier Frps kulturpolitiske talsperson om kulturpolitikk

Silje Hjemdal. Foto: Privat

Det var ingen spørsmål om norsk kulturpolitikk i årets valgomater. Vi tok derfor på oss oppgaven med å sende hvert partis kulturpoltiske rådgivere noen spørsmål om kulturpolitikk. Dette er hva de svarte. 

Hvem: Silje Hjemdal, Fremskrittspartiet

1. Hvorfor er det så lite vekt på kultur i årets valgkamp, tror du?


– Jeg har ikke inntrykk av at det er lite vekt på kultur. Det har vært arrangert en rekke debatter på feltet denne våren, bla på Kulturytring Drammen. Jeg får stadig henvendelser om FrP sin kulturpolitikk. Den siste tiden om blant annet Arbeiderpartiet sin forbudspolitikk som gjør at mange idrettslag står i fare for å miste sponsorer til barne- og ungdomsidrett, bortfallet av gaveforsterkningsordningen som FrP var med å innføre, filminsentivordningen og moms på bøker (som er en veldig dårlig ide), for å nevne noe.

– Forrige uke diskuterte jeg eldres kulturtilbud hos KODE i regi av verdighetssenteret. Seminaret Rom for drømmer er en faglig og sanselig møteplass for alle som er opptatt av alderdom, verdighet og kunstens rolle i livene våre – også når kroppen svekkes eller livssituasjonen endres. 4. september blir det stor kulturdebatt i kulturbyen Bergen, det gleder jeg meg til.

2. Hva er de viktigste kulturpolitiske visjonene til ditt parti?

– Bedre vilkår for kulturen i form av høyere skattefradrag for gaver, gjeninnføre gaveforsterkning, forenkling av byråkratiske prosesser. Vi heier på kultur som næring og mener samarbeid mellom det offentlige, frivilligheten og private givere eller næringsliv er positivt. Frp ønsker å styrke og etter hvert regelfeste filminsentivordningen. Det er en sak jeg har engasjert meg sterkt i.

– Vi mener også at kultur som mottar offentlig støtte i hovedsak bør denne stimulere til at kulturen skal nå et størst og bredest mulig publikum, barn og unge skal prioriteres og selvsagt skal vi sikre den felles nasjonale kulturarven. 

– Mener du at medier og kultur-aktører ikke har et større oppdrag som det dermed er viktig å gi statlig finansiering til? Som noe det ikke skal tjenes penger på, der det er hensiktsmessigmed et gratis tilbud? Hvordan skal dere prioritere barn og unge hvis det kuttes i gratis kulturtilbud til denne målgruppen? 

– Vi er selvsagt for kultur og å ivareta kulturarven vår. Vi er imidlertid ikke med i overbyds kampen til de andre partiene. Vi prioriterer i denne tid det viktigste først, som eldreomsorg, helse, skole, forsvar og politi. Ikke minst er det viktig å kutte i offentlig byråkrati og la folk få beholde mer av egne penger. Vi vil også ha legge til rette for at Norge skal ha et aktivt næringsliv. Vi prioriterer barn og unge med de offentlige kulturmidlene som vi beholder. Voksne kan stort sett betale egne kulturopplevelser. 

Dere er det eneste partiet som vil konkurranseutsette NRK. Hvis Frp mener alle kulturaktører og medier kun skal være kommersielt drevet næringsvirksomhet som dermed mer eller mindre tvinges til å neglisjere sin samfunnsrolle og vær varsom-plakatens pkt 1. til fordel for det som gir klikk, hvordan mener Frp at medienes rolle da skal ivaretas i et demokratisk samfunn? Og hvorfor er det da bare mediene og kulturfeltet som skal sees som næring, og ikke også andre etater og aktører i samfunnet som har et større samfunnsoppdrag – som domstolene, politiet ? 

– Det er viktig å huske at kulturbudsjettet er på nærmere 26 milliarder. FrP kutter ikke mer enn 5,7, hvorav 3 er fra NRK som i dag har passert hele 7 milliarder. For NRK vil vi utrede en oppsplitting og nedsalg på en slik måte at virksom konkurranse oppnås, kulturpolitiske mål ivaretas og offentlig finansiering reduseres mest mulig. FrP er for plattformnøytral moms på medier, vil ikke ha moms på bøker. 

3. Hvilke kulturområder brenner du for?

– Først og fremst all den lokale, deltagende kulturen. Ingenting er bedre enn å se entusiasmen i øynene til alle de som selv deltar i kulturlivet. Jeg er også opptatt av kultur som næring og ringvirkningene dette gir tilbake til lokalmiljøet og annet næringsliv. Jeg mener derfor for eksempel at mat og drikke som kultur har et stort potensial, her burde vi kunne lære mye av for eksempel Frankrike, Spania, Italia, Danmark osv. Det å ha en overordnet kultur politikk som også ser sammenhengen med nærings- og reiselivspolitikk tror jeg kan gi mange gode synergier og samarbeid på tvers av aktører og bransjer. Derfor er jeg også varm forkjemper for en bedre og regelstyrt filminsentivordning. Hver kr brukt refusjonsordningen gjør at filmbransjer ligger igjen mye penger i både by og distrikt. Det er en vinnersak for alle parter.

4. Hvordan vil du beskrive norsk kulturliv i 2025?


– Levende, engasjerende, men dessverre er også deler av det mer fokusert på støtteordninger enn publikum. Jeg opplever at det er stor bredde i tilbud og interesser.

5. Hva er den beste med måten norsk kultur forvaltes på? 


– Folkelig og lokalt engasjement sikrer mye, for eksempel i fartøyvernet ser vi det tydelig. 

Og den verste? 

– Byråkratiske søknadsordninger for tildeling av offentlige midler er ikke heldig for noen. Å legge til rette for vern gjennom bruk er også viktig.

6. Hvordan er film- og kinopolitikken til ditt parti?


– Den er utrolig bra ! Vi vil ha regelstyrt insentivordning, slik at alle som fyller kriteriene kan få støtte. Det vil gi mye aktivitet, gode resultat og en livskraftig filmnæring. Vi ønsker også å fjerne dusteforbud, som for eksempel forbudet mot å vise kinofilm søndager før kl 13.00. Det har vi fremmet forslag om å fjerne flere ganger, men blitt nedstemt på.

 Hvordan skal kutt i støtteordninger føre til flere gode norske filmer? 

– Frp jobber for en regelstyrt insentivordning. Noe som kan bety langt større beløp, enn noen direkte tilskuddsordning i dag. Disse midlene vil bli kanalisert i hovedsak til levedyktige prosjekt. Så fasit vil bli bedre økonomiske tider i film- og TV bransjen. Det er langt større privat finansiering av kreativ sektor, enn tildelinger over offentlige budsjett. Å påstå at kun offentlig finansiering gir god kultur med samfunnsansvar er en grov nedvurdering av store deler av de kreative næringene. 

7. Og hva er din favorittfilm?


Pulp Fiction og Løvenes Konge. Av norske favoritter kan jeg nevne Krigsseileren, Max Manus og UNO

8. Hva var din forrige kulturopplevelse?


– Konsert med Kaizers i Bergen – sinnssyk stemning. Kvelden før var jeg på Madam Felle hvor lokale artister leverte varene. Så helgen kunne ikke vært bedre musikalsk.

9. Hvordan har kultursynet ditt blitt påvirket av å sitte i Kulturkomiteen?

– Jeg har alltid vært glad i kultur og bruker ulike tilbud ved jevne mellomrom. Mine år i komiteen har gjort meg mer bevisst på variasjonen i kulturlivet, og samtidig frustrert over hvor mye offentlig støtte som deles ut. I år er kulturbudsjettet på nærmere 26 mrd kr, det er svært mye av skattebetalernes penger. Derfor mener jeg at det bør være rom for kutt, slik at andre viktige oppgaver kan finansieres. Her kan man tenke smartere.

Følg oss på Tiktok, InstagramBlueskyX og Fjesboka

LES OGSÅ:

Del dette
Kulturplattformen TBA