If I Had Legs I’d Kick You: Kunsten å gi litt faen når omverdenen krever for mye
Rose Byrne i If I Had Legs I'd Kick You. Foto: A24
ANMELDELSE: Rose Byrne beveger og A$ap Rocky sjarmerer i tragikomisk indiefilm om menneskelig krise.
*Karakter nederst i saken*
Hvis du er en som insisterer på å klare alt selv – kanskje denne filmen er for deg?
Det var én film på Berlinalen i år som virkelig grep tak i meg umiddelbart, slik en film skal gjøre: Mary Bronsteins andre langfilm If I Had Legs I’d Kick You.
Når en vannlekkasje bryter ut i huset, raser livet litt sammen for Linda (Rose Byrne) som brått må sjekke inn på et shabby motel på ubestemt tid.
Hun prøver samtidig å navigere datterens mystiske sykdom, sin fraværende ektemann (Christian Slater), en savnet person og et stadig mer fiendtlig forhold til terapeuten sin.
Det er her det begynner. Det er her vi møter henne.

Sterkt spill
Sølvbjørn-prisvinner Rose Byrne formelig gløder i rollen som Linda som er overlatt til å gjøre det meste av hjemmets oppgaver på egenhånd mens mannen er borte.
Og fordi datteren lider av en sjelden sykdom vi forstår lite av, er også dette en enorm kilde til frustrasjon.
Linda gjør så godt hun kan for datteren, men får tålmodigheten sin satt på prøve i forsøket på å være en forståelsesfull mor, som samtidig blir bedt om å tvinge datteren til å spise mer, selv om hun ikke vil, for å blidgjøre leger og helsepersonell.
Vi ser parallellene til et nådeløst new public management-samfunn der det menneskelige aspektet forsvinner inn i skjemaer, rutiner og vekttall som må oppnås for å komme seg videre i «programmet».
Det er som om Linda blir spist av systemet som krever at hun følger skjemaet til punkt og prikke. Det byråkratiske nåløyet man skal igjennom for å få hjelp, virker neimen ikke å være langt unna det vi ser i Ken Loach’ I, Daniel Blake.
Frustrasjonen er absolutt forståelig.
At ingen vet hvor lang tid det vil ta å fikse lekkasjen hjemme hos henne, utvikler seg til å bli en megadiger, tragikomisk metafor på krisa Linda befinner seg i.
Men på det Sean Baker-aktige motellet, som har blitt Lindas tentative hjem, er det ikke bare vin å trøste seg med fra resepsjonens kjøleskap.
Her møter hun også en jovial kar ved navn James, som ser henne – spilt av ingen ringere enn rapperen A$ap Rocky!
Og joda, den verdenskjente rapperen spiller svært overbevisende, han er virkelig en godt castet mann for rollen.
I tillegg dukker Conan O’ Brien opp som Lindas etter hvert litt irriterende terapeut.
Det kan virke litt tullete med flere cameos, men filmspråket og instrueringen holder filmens bein på bakken.
Dialogen er oppriktig, og ikke så sjeldent utstyrt med herlig brodd.
Gjerne kommer de verbale skytsene fra Linda selv – og langt mer enn fra James (A$ap Rocky).

Nært og taktilt
Følelsen av å være isolert med sin egen krise i et nådeløst system som jobber imot henne, er påtakelig, takket være fotoet og filmens indre puls.
Med sitt ultranære kamerablikk og råe formspråk var denne A24-filmen et friskt høydepunkt i det som ellers var et irriterende svakt konkurranseprogram på filmfestivalen i Berlin tidligere i år.
Christopher Messina (som var kameraoperatør på Safdie-brødrenes Good Time) gjør en hederlig innsats på foto.
De intense og intime bildene, den tidvis skarpe optikken som nærmest tvinger oss til å studere Byrnes porer, gjør at Mary Bronsteins estetikk og filmunivers oppleves fascinerende taktil.
Følelsen av at noe konstant står på spill er høyst reell. Lindas omgivelser oppleves påtrengende og alarmerende.
Det er derfor tidvis befriende å se hvordan hun takler motgangen innimellom.
Det eneste jeg har å utsette på Bronsteins andre film, er at finalen føles noe punktert og litt uforløst – i det som paradoksalt nok er en film om knuter på tråden.
Hele veien frem til dette, er det dog en knallsterk film med nerve og interessante karakterer som stiller mange spørsmål.
If I Had Legs I’d Kick You handler om kunsten å gi litt faen når omverdenen krever for mye av deg.
Men aller mest handler den om å avlære seg å være for stolt til å ta imot hjelp fra andre.
For ingen klarer seg helt alene.
Karakter:
7.8 / 10
If I Had Legs I’d Kick You (Regi: Mary Bronstein)
If I Had Legs I’d Kick You vises eksklusivt på Vega kino.
Følg oss på Tiktok, Instagram, Bluesky, X og Fjesboka
LES OGSÅ:
